wtorek, 14 czerwca 2011

Zapach jaśminu?


Chodziłam, szukałam, dumałam, gdzie on mógłby być. Pamiętam ten zapach jeszcze z wakacji i chodzi on za mną i wzywa. I wczoraj znalazłam. Na drodze, którą pokonuję co najmniej dwa razy w ciągu dnia.
Wielkie rozczarowanie! To nie ten zapach! Słyszałam kiedyś, że są dwie rośliny o podobnej nazwie i jedna z nich musi być tą moją, o cudnym zapachu, który wyczuwało się pięć minut przed przejściem kobiety lub chłopca z małym bukiecikiem z tej rośliny. 


W notatniku znalazłam takie informacje: 

JAŚMINOWIEC
Jest krzewem, która może wyrosnąć na ok. 3 metry wysokości. Najlepiej rosną w słońcu lub stanowisku półcienistym. Krzewy są odporne na mróz i susze, lubią lekko gliniastą, umiarkowanie wilgotną ziemię. Kwiaty posiada białe z żółtym środkiem i pręcikami.

źródło

JAŚMIN
Pnącze lub półkrzew rosnący często w klimacie śródziemnomorskim. Ni jest całkowicie mrozoodporny, a hodować go można jedynie w wybranych częściach kraju. Dorasta do 3 metrów wysokości i wymaga podpór, po których mógłby się wspinać. Jego kwiaty są białe lub żółte, niepozorne, choć wydzielające bardzo silny, cudny zapach.

swiatkwiatow.pl

Sposobem godnym Sherlocka Holmesa dochodzę do informacji, że te cudne kwiatki, które zerwałam do wazonu nie są moim upragnionym jaśminem. Cóż, pozostaje mi wyszukać dobrej oferty wakacji w Tunezji i kliknąć "kup teraz". :)

3 komentarze:

 1. Zapach "tunezyjskiego jasminu",hipnotyzuje!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jasminum w donicach można kupić w sklepach leroy merlin za około 30 zł- ja zakupiłam niedawno jeden właśnie zaczyna kwitnąć, ma zaledwie 4 rozwinięte kwiatuszki a już pach ie w całym pokoju:) nie wiem jak trwały będzie w donicy.... no cóż zobaczymy i tak było warto:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Piekniej pachnie kalina Burkwooda.
  Jak masz chwilke, to kliknij moja notke. Moze ci sie przyda

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli wyrazisz swoje zdanie:)